See evaluointi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "evaluoida",
"3": "nti"
},
"expansion": "evaluoida + -nti",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "evaluoida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "evaluointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "evaluointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "evaluointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "evaluoi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nti",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"evaluation"
],
"id": "en-evaluointi-fi-noun-7-d7IB3C",
"links": [
[
"evaluation",
"evaluation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeʋɑluoi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ʋɑ̝luˌo̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"word": "evaluointi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "evaluoida",
"3": "nti"
},
"expansion": "evaluoida + -nti",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "evaluoida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "evaluointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaluoinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluoinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluoinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaluointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaluointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "evaluointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "evaluointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "evaluoi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -nti",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ointi",
"Rhymes:Finnish/ointi/5 syllables"
],
"glosses": [
"evaluation"
],
"links": [
[
"evaluation",
"evaluation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeʋɑluoi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ʋɑ̝luˌo̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"word": "evaluointi"
}
Download raw JSONL data for evaluointi meaning in All languages combined (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.